Sochy Bangwa – lid Bamileke z Kamerunu
Bangwa jsou jednou z četných menších etnických skupin (cca 20.000 obyvatel) v rámci národa Bamileke, kdy Bangwa byli oficiálně odděleni od Bamileke během koloniální správy během počátku 20. století.
Jejich kultura je však v podstatě Bamileke. Společenský život je organizován kolem královské rodiny, krále a tajných společností.
Sláva umění Bangwa pochází především ze soch, jejichž hlavními díly jsou pamětní sochy králů, královen, princezen a titulovaných služebníků a také rodičů dvojčat.
Tyto produkce uchovávají členové společnosti Lefem (skupina bohatých a mocných hodnostářů), kteří je vystavují u příležitosti královských pohřbů, případně rituálů spojených s ochranou království, s plodností nebo s plodností zemi, během každoročních smírných obětí, aby tak nejvyšší požehnal a očistil království.
Poloha soch vsedě, množství náramků, občas i na taburetu s žezly v rukou ukazuje, že jde o typickou polohu sedu krále.
Každý Fwa (král) nechal při svém jmenování vyrobit svou podobiznu a někdy i podobiznu princezny, královny, matky…
V podstatě každá socha odpovídá přesnému králi, o kterém už nemáme přehled a nedokážeme přiřadit sochu přímo ke jménu krále. Král Bangwa si na stehně drží tykev s vínem, což znamení plodnost a hojnost. Princezna Bangwa při tanci drží v rukou zvony.
Bamilekeové, kteří vzdorovali nájezdům otroků sebevraždou nebo vzpourou, přispěli k černošské populaci Nového světa jen velmi málo. Umělecká produkce lidí žijících na pastvinách v Kamerunu je úzce spojena s královskými a společenskými ceremoniemi. Velké postavy, trůny a prestižní nástroje používá král k prosazení své moci.