Meč Konda, sekera Kirdi a hlava oštěpu Tetela
Trochu ‚starého‘ železa do Muzea mizející africké kultury Tjiwara:
1) platidlo (sekera) Kirdi z Nigerie (i Kamerun) – jedna ze starších verzí uvádí, že jde o vrhací sekeru, která rotuje okolo své vlastní osy a stále v některých oblastech Afriky se tato sekera používá při různých ceremoniích jako symbol moci. V období, než kolonizátoři zavedly nám známá platidla a měnu, byla tato sekera používána jako platidlo.
Mimochodem označení Kirdi jako národ je urážlivé a při islamizaci byly takto označeny mnohé národy ‚pohanů‘, kteří se nechtěli podrobit.
2) meč Konda (taky Ikakalaka) kmene Konda z Konga a D.R. Konga. Africký meč Konda je jedním z nejděsivějších mečů na světě a i když může vypadat spíše ceremoniálně, Konda dokázal efektivně řezat, sekat a bodat. Občas byly používány jako způsob trestu pro zločince nebo provinilce při popravách stětím. Některé africké meče, jako Ngombe a Konda, byly vynikajícími sekacími nástroji, díky čemuž se staly oblíbeným popravčím mečem. Meč je překvapivě účinný a zakřivená čepel se používala k proražení lehkého brnění či štítů používaných v Kongu při boji s jinými kmeny.
3) hlava oštěpu Tetela – D.R. Kongo – složitost některých tvarů, mělo svůj smysl. Zbraně měly zapůsobit jak tvarem, tak i samotným provedením, kdy ostří mohlo být nasazeno na dřevěný oštěp a použit jako kopí nebo na dřevěnou rukojeť pro použití jako dýka.
V muzeu Tjiwara od 11/2023.