Lukasa – pamětní desky
Lukasa neboli pamětní desky jsou dřevěné předměty, které představují mapu základních aspektů kultury Luba z D.R. Konga. Jsou to zároveň ilustrace politického systému, historické kroniky tohoto státu a územní diagramy místních náčelníků. Ztvárnění každé desky je jedinečné a představuje božská zjevení duchovního média vyjádřená v sochařské formě.
Zatímco mnoho paměťových desek Lukasa využívá systém značený mušlemi či korálky připevněnými k dřevěným deskám, tento příklad sděluje svůj obsah prostřednictvím řezaných vzorů a obrázků v reliéfu. Lukasa je ‚dokumentem‘ vyprávějícím o původu, samotné historii, kulturních hrdinech, migracích rodů, územním rozložení království atd.
Elitní společnost Mbudye je autoritou dodržující zásady kmene Luba poskytující protiváhu k moci králů a náčelníků a podle potřeby ji kontroluje nebo posiluje.
Členové Mbudye procházejí řadou fází ve společnosti poté, co zvládají postupné úrovně tajemných znalostí. Pouze ti, kteří jsou na vrcholu asociace, mohou dešifrovat a interpretovat složité vzory a motivy samotné Lukasy.
Bana balute jsou takzvaní muži paměti a jsou jediní, kdo dokáži z Lukasy číst.
Mbudye, taky Bambudye, je sdružení založeno v 18. století a je zodpovědné za řadu funkcí:
- Pomoc při zvolení krále do úřadu
- Ochrana dědictví králů kmene Luba
- Prosazování pravidel a nařízení šlechty
- Zajistit, aby králové nepřekročili hranice své autority a v případě potřeby je odstranit
- Zprostředkování jednání v době konfliktu
- Zábava lidu během královských rituálů a ceremonií