Yombe – D.R. Kongo, Kongo, Angola
YOMBE – (BAYOMBE, MAJOMBE, MAYOMBE, MAYUMBA, MAYUMBE, YUMBE)
Sochy phemba jsou považovány za věštkyně a strážkyně ducha.
Kvůli hustým lesům obklopujícím území Yombe musí být půda před vysazením plodin vykácena a vypálena. Půdu obvykle obhospodařují muži, přičemž samotné hospodaření na ní již je ponecháno ženám. Mezi primární pěstované plodiny patří banánovník, maniok, kukuřice, fazole, arašídy a sladké brambory. Používají se především pro místní spotřebu, ale přebytek se prodává také na regionálních trzích za účelem získání hotovosti. Jako domácí zvířata se chovávají také kozy, prasata, kuřata. A přirozeně chovají – jako hlídače – psi. Rybaření na řece Kongo (Zaire) a okolních přítocích představuje důležitý zdroj bílkovin v potravě. Muži jsou také zodpovědní za lov, tkaní, řezbářství, kovářství a tavení. Ženy vytvářejí hliněné hrnce pro domácí použití.
Zalesněná oblast řeky Lower Zaire je důležitá v umělecké historii černé Afriky, protože se může pochlubit největší koncentrací postav a soch znázorňující ženy v těhotenství. Ohniskem je rozsáhlá oblast Yombe, kde lze nalézt četné jednotlivé styly. Království Kongo ovlivnilo Yombe, který byl v jednom okamžiku své historie nedílnou součástí tohoto království.
Až 350 000 lidí Yombe je umělecky nadaných a vyrábějí jedny z nejlepších soch v celé Africe. Jejich sochy obsahovaly stejná témata jako kmen Kongo: mateřské postavy, sedící králové, předměty prestiže a fetiše s hřeby a zrcadly. Ženské sochy phemba lidu Yombe se používají při věštících praktikách nebo jsou spojovány s rituály plodnosti. Figurky phemba představují ženy v sedících, zkřížených nohou nebo klečících pózách se špičatými nebo kulatými výstelkami, náhrdelníky ze skla nebo korálků z korálů, šňůrou svázanou kolem prsou, šperků s vystouplými zuby.
Ženy jsou důležitým symbolem Yombe, protože jsou považovány nejen za rozvíjející sílu, ale také za věštkyně a strážkyně ducha. Mateřské postavy jsou vyřezávány ze dřeva v realistickém stylu, což je v Africe vzácné. Zrcadla a hřeby fetišistických soch mají agresivní výraz charakterizovaný otevřenými ústy obvykle ukazujícími zuby.
Vzácné realistické masky byly nošeny během důležitých komunálních obřadů. Yombe vložili myšlenku z fetišistických soch i na důležité obličejové masky. Je běžnou praxí Yombe umístit tento styl masky do vlastního domova a má se za to, že takové masky pomáhají podporovat tok pozitivní energie vytvářející štěstí a zdraví obyvatel.
Umění královského dvora se projevuje v luxusních objektech, jako jsou domy náčelníků, žezla, meče a hudební nástroje, jako jsou bicí, trumpety a píšťalky. Žezlo mvuala je obvykle zvýrazněno uhlazenými ženskými postavami; někdy obsahují i relikvie.