Yoruba – Nigerie, Benin, Togo
YORUBA – (YORBA, YOROUBA)
Yorubští bohové tvoří skutečný panteon. Bůh stvořitele, Olodumare, vládne téměř čtyřem stům orisha (božstev) – duchové přírody, kteří žijí mezi skalami, stromy a řekami. Jejich postavy, nejčastěji Shango (také Sango a Sagoe) – božstvo hromů a blesků, jsou vyřezávány ze dřeva a drženy ve svatyních. Sochaři mají něco jako ateliéry, ve kterých se učni učí techniku mistra a jeho stylistické preference.
Masky Gelede a Epa
Dnes je Nigérie tvořena řadou kultů, kdy například Gelede kult vzdává hold moci starších žen. Během Gelede slavností se nosí masky ve tvaru helmy vyřezávané v napodobení lidské tváře. Na hlavě je buď komplikovaný účes, nebo vyřezávané znázornění některých z lidských činností.
Masky kultu Epa, která je spojena s předky i se zemědělstvím, se velmi liší podle města, ve kterém se objevují. Správná maska, zhruba oválného tvaru jako helma, má základnu, která je na obličeji velmi podobnou a málokdy se liší. Ale takzvaná nástavba může být až metr vysoká a je velmi často složitě vypracovaná.
Masky Gelede je umístěna na temeni hlavy a tvář nositele je zakryta látkovým závojem. Naše maska patří k těm jednodušším, má propracovaný účes, typické ženské oči, výjimečně drobné rty a obličej je nabarven kaolínem.
Obecně se nosí během pohřbů nebo obřadů, a když se tyto masky nenosí, uchovávají se ve svatyních, kde jsou poctěny dary a modlitbami.
Kult Gelede je mužské sdružení v yorubské společnosti, které využívá sílu masek, kostýmů a slavnostního tance k uklidnění a potěšení žen, které mají zvláštní duchovní sílu. Gelede slaví matku awon iya wa, skupinu, která zahrnuje předky a božstva ženy. Tato síla však může být také destruktivní a mít podobu čarodějnictví, proto Gelede slouží také k uvolnění této síly.
Socha jako miska na oříšky
Socha sloužící jako miska na oříšky znázorňuje ženu se slepicí s dítětem na zádech. Mnohdy jsou vidět i ženy s kuřetem, ale bez dítěte na zádech.
U Yoruba jsou takové ‚nosiče misek‘ umístěny do posvátných svatyní k obětní daru nebo do domů dobře situovaných rodin za to, že nabízejí svým hostům ořechy cola.
Socha, takzvaná ‚nosič misek‘ je obzvláště krásným příkladem umění vyrobeného z tvrdého, světle zbarveného dřeva, zabarveného do tmavě červenohnědé a černé (částečně se zelenou podsadou). Žena nosí účes s komplikovanou módou se dvěma bočními copánky a dvěma vzadu. Na tvářích má typické kmenové dekorativní skarifikační (zjizvení) značky. Někdy mají sochy otevřená ústa, které ukazují středovou mezeru v zubu, která se často objevuje na postavách Yoruba (v souladu s jejich ideálem krásy). Před sebou má žena oběma rukama velkou, kulatou, hlubokou misku, jejíž exteriér zdobí také šikovně vyřezávané, podrobné reliéfy. Víko mísy je ve formě slepice. Také jeho tělo a ocas jsou přesně a kompetentně vyřezávány v reliéfu a také zbarvené červenohnědé. Hlava slepice je černá, oči jsou natřeny stříbrnou barvou.