Tsogo – Gabon
TSOGO – (MITSOGO, GÉTSOGO)
U starověkých gabonských kmenů lidu Tsogo nebo i Mitsogo či je vědecky dokázáno, že patří mezi duchovně nejpokročilejší skupinu lidí na světě. A to dávno předtím, než Evropané pokročili v nám známé vědě. V důsledku vysoce pokročilé povahy těchto etnických skupin v Gabonu, které se považují za první lidi, kteří obývají planetu Zemi, se říká, že: „Gabon je pro Afriku tím, čím je Tibet pro Asii. Čili duchovní centrum náboženských zasvěcení.“
Méně známý kmen Tsogo (než Fang, Kwele či Punu), obývající střední hornatou část Gabonu – provincii Ngounié na severu a východě od Mouily. V počtu kolem 13 000 mluví jazykem Tsogo. Na konci 19. a na počátku 20. století byli známí pro svůj tvrdý odpor vůči Francouzům.
V roce 1899 založili Francouzi v tomto regionu vojenskou poštu a římskokatolickou misi a lidé Tsogo se dostali plně pod jejich kontrolu. Na počátku 20. století se Tsogo dostalo do konfliktu s lidmi Bakele. V roce 1907 kladli silný odpor a klan Mitsogo-Kamba vedl divoký boj s kmenem Bakele poblíž Mount Motende. Konflikt upevnil identitu Tsogo. Náčelník Mitsogo Mbombe byl zvláště známý svou svobodou v boji proti Francouzům, kdy jedno velké povstání vypuklo v roce 1904. Nakonec byl zajat v roce 1913 a popraven ve vězení v Mouile.
Používá vytvarované postavy a tváře předků, aby využili jejich sílu k ochraně domu. Známé jsou jejich prkenné dveřní zárubně s vysoce stylizovanými postavami a abstraktními tvary pokrývajícími boky a vodorovný horní díl. Některé jsou plně trojrozměrné, s více postavami nebo jednou postavou vycházející z abstraktního vzoru.
Tsogo masky jsou řízeny mužskou iniciační společností Bwiti. Masky představují nadpřirozené bytosti a každý typ má své vlastní jméno a symboliku. Používají se při zahajovacích ceremoniích a sdílejí i bílý povrch kaolinu se svými sousedy v Gabonu – Fang, Punu a Kwele.