Punu – Gabon
PUNU – (APONO, BAPUNU, MPONGWE, PUONOU, PUNO, IPUNU, YIPUNU)
Lidé Punu sídlí na levém břehu řeky Horní Ngoume (Gabon) a patří do skupiny kmenů známých jako Shira, které byly původně součástí angangského království Luango. S obyvateli Eshira, Lumbo, Vili, Galoa a Vungu se národ Punu v 18. století stěhoval na sever a usadil se v oblasti, kde dodnes obývají.
Žijí v nezávislých vesnicích rozdělených na klany a rodiny. Sociální soudržnost zajišťuje společnost známá jako moukouji. Jeho primární úlohou je regulovat komunitní život s ohledem na sociální a soudní záležitosti a hlavně se vztahuje na neutralizaci zlých sil. Za tímto účelem používají kultovní sošky, lidské relikvie a masky.
Slavné bílé masky lidí Punu byly noseny během představení okuyi, jednoho z obřadů mwiri, důležité mužské zasvěcovací společnosti rozšířené po celém jižním a středním Gabonu. Masky Punu představují idealizované tváře předků. Bílá barva masky je bez pohlaví a je symbolem míru, božstev, duchů mrtvých a posmrtného života. Jedná se tedy o převládající barvu pohřebních oslav. Proto byly masky nošeny během pohřbu.
Objevily se také v magických rituálech, jejichž funkcí bylo odmaskovat čaroděje.
Dnes masky spíše slouží k pobavení publika při slavnostech. Svou funkci plní jen zřídka na pohřbu, kde se v nich tančí jako ztělesnění duchů předků. V představeních se tanečnice, oblečené v kostýmech z bavlněné tkaniny a zvířecích kožešin, pohybují úžasnou akrobatickou chůzí na chůdách až ve výšce šesti a půl metru.