Mambila – Nigerie, Kamerun
MAMBILA – (MAMBILLA)
25 000 obyvatel kmene Mambila, farmářů a chovatelů dobytka, zabírá region hraničící s Kamerunem a Nigérií, severně od travních porostů. Pozemek, majetek každé rodiny, je rozdělován náčelníkem skupiny. Mezi primární obilniny patří čirok, rýže a proso. Pěstují také banány, sladké brambory, kukuřici, maniok, papriky, arašídy a tabák. Osvojili si praxi dojení skotu. Kozy, kuřata, psi a ovce jsou chovány pro maso. Lov a rybolov se provádí zřídka, ale významně nepřispívá k denní ekonomice. Práce je rozdělena mezi muže a ženy a děti začínají pracovat ve věku dvanácti let. Společnost vzájemné pomoci, kurum, se podílí na čištění půdy, sklizni a stavbě domů a usnadňuje sociální kontakty během oslav a tanců. Muži mají na starosti tkaní bavlny, zpracování kovů a dřeva a pletení vláken. Obchodníci a kováři jsou odděleni od zbytku komunity. Obchod se předává z otce na syna. Mambila uctívala pouze rodinné předky. Podle jejich přesvědčení si předkové během noci odnesli duši zemřelého. Náčelníci linie bývali pohřbeni v sýpkách, protože reprezentují prosperitu a život, stejně jako zrna proso.
Umění Mambila se soustředí na sdružení zvané suaga. Týká se to především spravedlnosti a nadpřirozeného čištění v komunitě. Mambila vytvořila značné množství postav, které se vyznačují obličejem ve tvaru srdce; pigmenty se často aplikují později. Postavy Mambily ztělesňují předky, kteří jsou podle své víry zodpovědní za bohatství kmene. Postavy se objevují s ohnutými nohami a typickou zvětšenou hlavou s vlasy znázorněné dřevěnými kolíky.
Mambila vyrábí také vysoce stylizované zvířecí masky. Masky a sochy byly skryty před očima žen v síti zavěšené na vnitřní straně chatrče, která byla na chůdách; tu střežila hlava rodiny. Přední stěnu chýše zdobily dvě postavy, mužské vpravo a ženské vlevo, korunované duhou a orámované sluncem a měsícem. Tanečníci oslavující začátek a konec zemědělského cyklu jsou vedeni domorodcem, který má masku ve tvaru helmy. Často ho následuje družina asistentů, kteří nosí sekundární masky ve tvaru nebo stylizované do zvířecí hlavy, obvykle psí nebo vrána (tak jako vystavená maska). Obecně jsou ženy z těchto obřadů vyloučeny, a to jak jako herci, tak jako diváci. Ženy oblečené doslova v hadrech a z různých rostlin představují svou vlastní verzi obřadu v jiném čase a na jiném místě.