Mahongwe – Gabon
MAHONGWE (HONGWE, HUNGWE, MAHONGOUE, MAHOUNGOUE, OSSYEBA)
Mahongwe tvoří severní větev národů Kota. Žijí na extrémním severovýchodě Gabonu poblíž hranic s Konžskou republikou. V počtu 3 000 až 5 000 jedinců zůstali dlouho odděleni kvůli své neústupné odolnosti proti pronikání francouzské správy.
Kmen Mahongwe praktikuje kult předků (bwiti nebo bwete), který byl ve středu systému víry a obřadů a uctívání předků tvořilo jádro náboženského a společenského života rodinné skupiny. Ve strachu ze zesnulého člena kmene Mahongwe projevovali zvláštní oddanost ostatkům důležitých předků rodu jako garantů ochrany v zájmu přežití skupiny. Po smrti náčelníka nebo významného člena si zasvěcenci vzali z těla zesnulého různé části a ostatky, které pak zdobili kovem a otírali práškem s magickou silou. Tyto relikvie, doplněné dalšími ‚kouzly‘ a dalšími posilujícími látkami, byly uchovávány ve tkaných ratanových koších, na nichž byly uspořádány figuríny relikviáře ve dřevě potažené tenkými měděnými nebo mosaznými pásy a deskami z drátu. Věřilo se, že lebky a kosti důležitých mužů si po smrti udržely svou moc.
Každý kmen Mahongwe má relikviář uchovávaný v zadní části chaty náčelníka. Očekávalo se, že tyto památky ochrání a zvýhodní rodiny, které je vlastnily. V době zahájení kultu pozůstalých se klany setkaly, aby provedly komunální rituály; každý náčelník klanu tančil s relikviářem. Některé sochy představovaly velkou postavu představující zakladatele linie spolu s některými menšími postavami představujícími jeho nástupce.
Postavy relikviáře kmene Mahongwe se skládají ze tří odlišných částí: oválný, konkávní obličej s vyčnívajícím horním uzlem, válcový krk a prolamovaný podstavec. Ústa chybí. Hlavy těchto pozoruhodných abstrakcí jsou velké a nemají horní ani boční části. Základna je ve tvaru kosočtverce. Manipulace s nimi je považována za nebezpečnou kvůli jejich roli v dřívějších pohřebních obřadech, které se neprovádějí déle než šedesát let.
Staré a autentické Mahongwské relikviáře jsou vzácné a extrémně ceněné. V mnoha publikacích se uvádí, že autentická výroba těchto typů postav přestala existovat někdy ve 30. letech vlivem misionářů, kteří potlačovali kult, který je používal, a mnoho těchto sošek bylo spáleno nebo hozeno do jezer.
Louis Perrois v říjnu 2006 píše v ‚African Faces, African Figures – The Arman Collection‘ – „Všechny tyto objekty zmizely z vesnice mezi lety 1940 a 1960. Byly zkonfiskovány misionáři nebo zničeny proroky nových náboženství, jiné byly ukryty na starověkých hřbitovech, hluboko v lese…“
U kmene Mahongwe jsou jakékoliv jiné masky velmi vzácné.