Lele – D.R.Kongo
LELE – (BASHILEELE, BASHILELE, BASHILYEEL, BATSILELE, LEELE, SCHILELE, SHILELE)
Kmen lidí Lele (Bashilele) žije v západní oblasti království Kuba. Muži pracují v lese, kde loví ve skupinách, sbírají léčivé rostliny, kácejí dřevo, vyřezávají z něj a komunikují s duchy. Ženy mají na starosti pěstování potravin a rybolov v mokřadech – nakrmení vesnice je jejich odpovědností.
V čele Lele je ‚nymi‘ – král s omezenými možnostmi. Vesnice je organizována podle věkových skupin, přičemž nejstarší muž je náčelník. Starší mají monopol na tradiční kulty, vytvořené k zajištění plodnosti a prosperity vesnice. I v současné době jsou starší stále v roli léčitelů. Tato společnost zahrnovala zralé muže i rodiče dvojčat, kteří byli považováni za prostředníky mezi duchy a lidmi.
Umění Lele není dobře známé. Je to podobné jako u Kuba, s výjimkou masek, které mají obecně zploštělý tvar. Nejdůležitějšími formami umění Lele jsou vyřezávané bubny, věštecké nástroje, krabice, dýmky a poháry z palmového vína. Řezbáři Lele vyrábějí sošky a obličejové masky s úzkýma očima ve tvaru štěrbin.
Funkce masek jsou málo známé. Masky Lele se objevovaly v tancích doprovázejících pohřební obřady náčelníků a v každoročních ceremoniích založení rodu a stvoření. Ačkoli umění Lele si vypůjčuje mnoho prvků zejména z Kuby a Dengese, účes a dlouhé copánky sošek je odlišují od ostatních. Lele také používají různé prestižní objekty. Postavy na těchto objektech mají příležitostně účes se dvěma dlouhými copánky na zádech.
Přilba nebo i maska s korunou z jihozápadního Konga je vyrobena z tvrdého, světlého dřeva, obarvená tmavě hnědou barvou a malovaná pruhy s tečkami z bílého kaolinu. Navíc obarvená práškem z červeného sekvoje. Relativně plochá dřevěná maska je nápadný starý kus, s velmi dobrou lesklou patinou na přední a zadní straně a se starými prasklinami.
Maska má úplet palmy rafie a zdobená četnými mušlemi v geometrickém vzoru s barevnými provázky skleněných perel.