Lega – D.R.Kongo
LEGA – (BALEGA, BALEGGA, REGA, WALEGA, WAREGA)
Tříhlavá maska – tuto masku tvoří tři obličeje, obecně středový tvar nebo dva další obličeje se mísí s dokonalostí, což masce dává možné variace výkladů. Tvář je vždy kaolínově bílá a oči vždy vodorovné. Jemný nos a malá ústa. Majitel masky, ve které jsou naznačeny takové tři rysy tváře, označuje fázi, kdy dosáhl určité, většinou třetí, úrovně v Bwami – úrovně ngandu.
U kmene Lega (nazývaným také Rega, Barega nebo Warega) ve východním Kongu – společnost Bwami předsedá společenskému a rituálnímu životu kmene.
Lega lidé tradičně žijí v malých vesnických skupinách a v rámci komunity zdědí náčelník své postavení na patrilineárním základě a i jeho blízcí příbuzní mají nejvyšší hodnost. Společnost Bwami, která vyrovnává tuto dědičnou strukturu, také reguluje společenský a politický život. Tato společnost má sedm úrovní pro muže a čtyři pro ženy a je otevřená všem. Iniciuje postupy na vyšší úroveň prostřednictvím složitého systému instrukcí, plateb a iniciace, čímž se dosahuje rostoucího stavu. Člen nejvyšší úrovně je uznáván jako Kindi, sociální vůdce s velkou morální autoritou.
Lidé Legy jsou polyteističtí – mnohobožní. Mezi jejich bohy patří Kalaga – bůh slibů, Kenkunga – bůh spojení a vztahů, Ombe – bůh utajení a Kaginga – inkarnace zla. Kaginga pomáhá čarodějům, ale členství v Bwami může chránit jednotlivce před zlým jednáním čarodějnic.
Existují malé miniaturní masky zvané Lukwakongo, které slouží jako ‚odznaky‘ společnosti Bwami. Větší obličejové masky, jako je tato, jsou vyhrazeny mužským členům nejvyšších řad společnosti Bwami – Yananio a Kindi a během obřadů společnosti se nosí nebo používají při tanci.
Masky a postavy Bwami jsou symboly postavení majitele uvnitř společnosti. Objekty představují morální nebo sociální hodnoty a používají se při iniciačních rituálech. Umělecká díla Bwami jsou často spojována s příslovími a tato přísloví ve spojení s tancem, poezií a písní dávají moudrost členům společnosti. Krása, znalosti a síla jsou vzájemně propojeny.
Ve více kulturách po celé Africe existují přísloví jako úložiště kolektivní moudrosti. To, čemu jedna kultura věří, nemusí být úplně jiné, ale obvykle převládá moudrost a zdravý rozum, a to samé se říká různými slovy. Obyvatelé Lega v Demokratické republice Kongo mají přísloví o příslovích. Uvádí se v něm: „Moudrý člověk, který zná přísloví, urovnává obtíže.“ Mezi členy tajné společnosti zvané Bwami toto přísloví naznačuje, že ačkoliv lze najít moudré lidi, nejmoudřejší znají i přísloví.
Dvě tváře na této masce představují předávání moudrosti z jedné generace na druhou. Bwami mají pro tento přenos přísloví. Uvádí se v něm: „Bubny starých lidí jsou neustále bity.“ Je to další způsob, jak říci, že nejoblíbenější lidé znají přísloví.
Některá umělecká díla mohou být viděna, zpracována nebo vlastněna pouze nejvyšším stupněm společnosti. Objekty jsou obvykle malé a jednoduché v podobě a mají výraznou patinu, která je odvozena od manipulace nebo nošení na těle. Předměty ze slonoviny mají obvykle červenohnědou nebo žlutou patinu. Masky jsou poměrně standardizované, i když nejdůležitější masky se zvláštním rituálním použitím nebo symbolickým významem mohou mít výrazný design. Typická maska bude mít konkávní tvář ve tvaru srdce. Čelo mírně vyčnívá, nos je úzký, oči jsou štěrbiny a ústa mírně otevřená. Pokaždé, když je maska použita, je potřena bílou hlínou a postupem času získává bílou patinu.
Sochy Iginga
U kmene jsou známé taky vícehlavé figurky Iginga z kmene Lega jsou nejmocnějším z kultu ‚Bwami‘.
Během obřadů jsou ty potřeny palmovým olejem nebo pokryty kaolinem, což vede k této úžasné patině.
Někdy jsou tyto sošky také ‚strouhány‘ nebo škrabány, protože piliny a malé dřevěné kousky se používají v léčivých lektvarech určených k požití. Pokud mají tyto hlavy několik hlav, jsou tyto kousky pojmenovány Sakimatwematwe – mnohostranný muž, ilustrující moudrost staršího.
‚Sakwimatwematwe je vysoce postavený zasvěcenec, který vidí ve všech směrech a všimne si toho, co ostatní nevnímají. Má vynikající znalosti – vidí a zná věci neviditelné a neznámé pro ostatní. Svůj smysl pro spravedlnost uplatňuje jako arbitr mezi mladými i starými, muži i ženami, zasvěcenými i nezasvěcenými, dobrem i zlem.‘ (Biebuyck, The Art of Zair, sv. II Eastern Zaire, 1986, s. 86; a Lega. Etika a krása v srdci Afriky 2002, s. 126).
‚Samotný Sakimatwematwe překonává morální kodexy individuálně přenášené ostatními postavami a shrnuje sílu a moudrost zasvěcence nejvyšší hodnosti – pána lesního světa (Nenelubanda).‘ (Biebuyck, La Sculpture des Lega 1994, s. 33).
Sochy vyřezávané s jeho podobiznou jsou mimořádně vzácné a sedm je jich uloženo v amerických muzeích (Dallas Museum of Art, Seattle Art Museum, Buffalo Museum of Science, Menil Foundation, New Orleans Museum of Art, Fowler Museum v UCLA, National Museum afrického umění – Smithsonian Institution).
Tváře ve tvaru srdce, zdůrazněných plochými plochami kaolinu, někdy v odstínech oranžovo – hnědé patiny. Na soše je znát pokročilá patina použití svědčící o mnoha obřadech, během nichž prošla z ruky do ruky v kruhu velkých zasvěcených.