Kwele – Gabon, Kamerun, D.R. Kongo
KWELE – (BAKWELE, BEKWIL, EBAA, KOUELE)
Kwele zaujímá velkou lesní oblast na hranicích Gabonu, Kamerunu a republiky Kongo.
Masky Kwele se dvěma velkými rohy představují antilopy, jejichž maso bylo snědeno na konci rituálu ‘beete’. Rituál beet, který trval týden, se otevíral s odchodem mužů do lesa, aby ulovili antilopu.
Masku Kwele kmene, kterou náhodně kdekoliv uvidíte, lze snadno identifikovat. Při pohledu na jemně vytříbené formy, mírné konkávní tvary a zejména půvabnou tvář ve tvaru srdce je možné v pokušení předpokládat, že jde o klasickou formu africké plastiky, tak ikonickou jako Dogon nebo Fang. Kupodivu to tak není, ačkoli nadšenci umění a odborníci obdivují tato díla po celá desetiletí.
Masky Kwele lidu jsou obvykle namalovány bílou kaolinovou hlinkou, což je odstín spojený se světlem a jasem – dvěma základními faktory v boji proti zlu.
Tyto masky – vyřezávané z lehkého dřeva – jsou emblémy vysoce postavených mužů a lovců, jejichž obřady mobilizují magické síly komunity.
Kwele věří, že nevysvětlitelné úmrtí, epidemické neštovice a další záhadná onemocnění jednotlivců nebo komunity jsou způsobeny čarodějnictvím. Věří se, že čarodějnice žijí v mužských nebo ženských hostitelích, ze kterých v noci vycházejí, aby se živily vnitřními orgány svých obětí. Protijed na čarodějnictví je rituál beet, který zahrnuje představení s maskami, kdy během lovu zůstaly ve vesnici ženy a děti. Po jednom, dvou dnech ‘ekukové’ masky opustily les, vstoupily do vesnice a vyzvaly lidi, aby přišli tančit a zpívat. Ekuk je ‘chránící lesní duch’.
Maska Kwele zobrazuje plochý povrch a často má vybledlou tvář ve tvaru srdce, trojúhelníkový nos, oči zrnkové kávy a malá nebo neexistující ústa.
Kwele masky s tváří ve tvaru srdce, patří mezi nejkrásnější formy afrického umění.
O Kwele je známo jen málo, kromě toho, že uprchli na východ během 19. století, poté, co sousední národy získali pušky od Evropanů – obchodníků s otroky. Tato ‘hádka’ se často nazývá válka ‘Poupou’. Usadili se do svých současných domovin mezi řekami Dja a Ivindo. Navzdory shromážděným informacím nejsou tradice, historie a kultura Kwele v povodí Dja stále tak dobře známé jako tradice mnoha jiných národů Rovníkové Afriky.
Z dalších masek existujících mezi Kwele (viz foto vedle obrazu) je samozřejmě nutné poukázat na zvláště slavnou masku, již jen proto, že se z ní inspiroval Picasso při tvorbě jeho slavného díla l’Atelier (olej na plátně z let 1927 – 1928)