Kuba – D.R.Kongo
KUBA – (BACOUBA, BAKUBA, BUSHONGO)
Kubánská (kmen Kuba – Dem. rep. Kongo) umění se primárně zabývají stavem, prestiží a královským dvorem. Jsou projevem sociální a politické hierarchie. Hodnost a bohatství jsou vyjádřeny v rozsáhlých ukázkách odznaků: šperky, bohaté oděvy vyšívané látky, slavnostní nože, meče, bubny a propracované užitkové předměty. Cenné jsou dovážené mušle a korálky.
Vynikajícím rozeznáním stylu Kuba je geometrické vzorkování, které se používá k ozdobení povrchů mnoha objektů. Tyto designy jsou tkané do textilií z palmy rafie a rohoží, pletené ve stěnách, prováděné v dekoraci se skořápkami a korálků. Mnohdy vřezané do miskách, šálcích, krabicích, dýmkách, tyčkách a dalších formách včetně masek.
Maskování poprvé představila žena, která vyřezala obličej na tykev, původní model iniciačních masek. Vynález převzali muži, byl začleněn do zasvěcení a zůstává mužskou výsadou.
U kmene Kuba existují tři typy královských masky: Mwaash aMbooy představující Woota a krále, maska s dřevěným obličejem – Ngady Mwaash aMbooy – incestní sestra a zároveň manželka Woota a nakonec dřevěná helma – Bwoom, značící – prostého člena. Tyto postavy se objevují v různých kontextech, včetně veřejných obřadů, obřadů týkajících se krále a zasvěcení. Jde o rituály Mwashambooy, Bwoom a Ngady aMwaash.
Během mwashamboy nosí herec masku z levhartí kůže s připevněnými dřevěnýma očima, nosem, ušima a ústy. Spolu s vousem ze zvířecích chlupů jsou přidány zavinuté mušle. Velká čelenka, kterou nosí král, dává větší důležitost masce a jejímu nositeli. Každý o této ‚královské masce‘ hovoří, i když ji nikdy nenosí, smí ji nosit pouze muž podle svého výběru. Protože v této masce nejsou žádné oční díry, tanec je velmi pomalý a dobře choreografický.