Idoma – Nigerie
IDOMA
Přibližně 550 000 obyvatel Idomy, žijících na soutoku řek Benue a Niger, jsou převážně zemědělci a obchodníci. Pěstují sladké brambory, proso a čirok a tyto plodiny staví do popředí svých festivalů. Jako zemědělci mají dlouhou tradici v regionu jiných sousedních etnických skupin a navzájem uzavíraly obchody. Kmen Idoma věří v boha – stvořitele, ale různým společnostem jsou svěřeny různé kulty. Společnost alekwu je zodpovědná za kult periodického vzkříšení předka, který hraje důležitou sociální funkci. Tajná společnost aiuta má na starosti udržování pořádku; její členové, náčelníci vesnic a taneční skupiny, zůstávají pod kontrolou starších. Společnost oglinye sdružuje královskou linii, která má právo vlastnit masky.
Kmen Idoma dává svým předkům důležité místo v každodenním životě. Vzkříšení mrtvých je důležitým prvkem jejich náboženství a kult duchů přírody – Anjenu – je oslavován zprostředkováním postav zachovaných ve svatyni. Zejména ochranný duch žije ve vodě nebo v lese a může se objevit i ve snech. Anjenu je obecně benevolentní a upřednostňuje obchodní transakce, pomáhá léčit nemoci a především pomáhá plodnosti žen. Anjenu se dovolávali muži, kteří chtěli, aby jejich manželky otěhotněly.
Sošky s vyčnívajícími kuželovitými prsy a pupky jsou běžné. Obličej je obvykle malován bílými pigmenty – stylová charakteristika, kterou často sdílejí s lidem Ibo. Předpokládá se, že sedící sochy s jedním nebo několika dětmi ztělesňují plodnost, což je v regionu častým tématem.
Lidé Idoma také vyrábějí masky na obličej a helmy na celou hlavu. Duch buše – Anjenu, který žije v řekách, je ctěn během obřadů zahrnujících pohřební masky s bílými tvářemi, očištěnými očima a zuby impregnovanými kaolinem. Idoma vyřezávají masky různých forem, které se vztahují k výkonu spravedlnosti, ať už v tomto světě, nebo ve světě mimo něj. Projev maskovaných předků znamená jejich přítomnost ve světě živých. Návrat duchů je tedy klíčovým prvkem, který je základem náboženských myšlenek národa Idoma. Předci, kteří zaujímají v srdci společnosti významné postavení, jsou zvláštními prostředníky vztahů mezi Idoma a nadpřirozenými silami, které je obklopují. Ztělesňují také vzpomínku na předky kmene Idoma, protože jejich zjevení slouží jako záminka pro veřejnou prezentaci jejich rodokmenů a historie. Obličejové masky nosí tanečníci během pohřbů. Typické jsou pro ně specificky propadlé obličeje, otevřená ústa a hladký účes.
Ústní tradice a tanec je primární metodou, kterou se v Idomalandu předávají dějiny, a je považována za ústřední kulturní instituci. Od mladého věku se děti Idoma obvykle učí ze starých příběhů a jsou vychovávány kolem širších rodin, které zpřístupňují více historických zdrojů. Na výzvu vám Idoma obecně hrdě řekne, odkud jsou, a není neobvyklé, že Idoma dokáže vyjmenovat alespoň čtyři generace svých předků. Historicky neschopnost odpovědět na symbolickou otázku „Kdo je tvůj otec?“ znamená diskvalifikaci z důležitých rolí a titulů v kmeni. Zcela přirozeně řada vesnic stopuje počátky po jednotlivých předcích a dále několik skupin Idoma sleduje své dědictví po jednom společném předkovi, který je považován za ‘otce’ různých skupin. Podle tradiční historie měl Iduh, otec Idomy, několik dětí, z nichž každé stanovilo různé oblasti. Odtud tedy výraz: „Iduh, otec Idomy.“
Prezentovaná maska ‚dvou obličejů‘ je vyřezána z velmi lehkého, světlého dřeva a zobrazuje základní mizící (díky častému používaní při ceremoniích) barvy bílé a černé, stejně jako mnoho masek sousedního početnějšího kmene Ibo. V detailech je však vidět znatelný rozdíl mezi stylem Ibo a Idoma, a to výrazná ‚smějící se‘ ústa s plnými řadami zubů.
Rituál Okoroshi je šestitýdenní maskovací období, během něhož vodní duchové (převlečení tanečníci v masky) požehnávají pěstování plodin během období dešťů a poté ohlašují konzumaci New Yam. Masky s bílou tváří obecně ztělesňují neškodné ženské postavy, které půvabně tancují pro velké skupiny v otevřených prostorách určených pro ceremonii. Koncepčně se staví proti temným maskovaným mužským postavám, často s ošklivými tvářemi.