Fulani – Kamerun, Burkina Faso, Senegal, Sudán, Etiopie, Nigerie, Čad, Mali
FULANI – (FULBHE, FULA, PEULH)
Panenky lidu Namji z Kamerunu (název Namchi pochází od kmene Fulani, česky Fulbové z Nigeru, Čadu, Mali, Senegalu…) – dostávají mladé dívky jako hračku, ale také aby je připravily na pozdější roli ženy. Péče o takové panenky také mělo podporovat plodnost. Často se takové panenky nosily připoutané na zádech jako skutečné dítě. Občas se takové panenky dostaly k neplodným ženám v naději, že jim zajistí otěhotnění. Od řezbáře byla panenka převezena k věštci kmene – nganga, který předváděl rituály, aby vtlačil do panenky sílu a respekt (nkinda). V takovém případě se staly fetišistickými předměty, byly krmeny jídlem a věnována jim péče, aby jejich síla nezmizela.
Namji byla v podstatě prvním dítětem mladých dívek. Taková panenka dostávala i své jméno.
Pulaaku je etický kodex, který Fulby nejvýznamněji odděluje od ostatních etnických skupin. Je podstatou fulbství a zahrnuje komplex pravidel a vztahů v této společnosti. Velký důraz se klade na vlastnosti jako odvaha, slušnost, sebekontrola, hrdost, rozvaha, moudrost nebo skromnost a také na respekt k ostatním lidem včetně nepřátel. Pulaaku nedovoluje Fulbům vyjadřovat své potřeby nebo stěžovat si na nepohodlí. Celkově by Fulbové neměli dávat najevo své emoce. Jako příklad může sloužit zkouška dospělosti při ceremoniálu ‚sorro‘, kdy se dva chlapci vzájemně bijí holemi nebo oštěpy a skrývají přitom svou bolest, naopak se smějí. V některých případech ceremoniál skončil i smrtí.
Fulbové mají velkou úctu k tělesné kráse, zdobení a malování těla a značný význam přikládají také tvorbě složitých účesů.
Vysoce rozvinuli umění malby na tělo, které má nejenom estetický, ale také esoterický význam. Takto pomalované tělo připomíná živoucí umělecké dílo. Muži stejně jako ženy jsou pyšní na svá tetování. Zvykem je tetovat si i rty nebo si je malovat henou.
Šperky mají pro Fulby speciální význam. Jsou symbolem společenského postavení a využívají se jako ozdoby nebo jako obchodní artikl. Od Senegalu na západě až po Kamerun na východě se proto Fulbové snaží shromažďovat co nejvíce zlatých, stříbrných, bronzových, perlových, jantarových nebo jiných šperků zvaných cudaari. Muži i ženy nosí amulety zvané loho, z ochranných i dekorativních důvodů. Ženy nosí zlaté náušnice dibi a zlaté náhrdelníky caaka a náramky z mědi nebo bílého kovu, které jsou jemně ryté. Kováři dělají hrubé nebo tenké ozdoby na kotník, které dávají ženám kmene Wodaabe ‚kravský‘ krok, v pastevecké fulbské společnosti velmi ceněný. Ženy jiných fulbských skupin nosily na nohách nebo kotnících měděné nebo mosazné šperky vyráběné metodou ztraceného vosku.
Mužské oblečení zahrnuje kuželovitý pastevecký klobouk z kůže nebo plátna v červené, černé nebo přírodní barvě s geometrickými vzory ve tvaru kříže doplněné nápadným čelním knoflíkem zvaným ‚Hora světa‘. Muži také nosí kožené nebo pytlovité plátěné kalhoty a tkané přehozy zdobené geometrickými tvary.