Fang – Gabon, Rovníková Guinea, Kamerun
FANG – (FAN, MPANGWE, PAHOUIN, PAHOUINS, PAHUINS, PAMUE, PANGWE)
Lidé kmene Fang ze skupiny Bantu žijí v Gabonu, Rovníkové Guinei a Kamerunu, kdy původně přišli z Nigerie. Kmen Fang žije na vysočině okolo 600 m. n. m., která je oddělena od moře nízkými horami. Tento kmen tvoří cca 80 % populace v Gabonu.
Sochy bieri
V celém Gabonu postavy známé jako bieri (byeri nebo mwan bian) slouží jako talisman nebo opatrovník k ochraně ostatků předků. Tyto relikviární postavy by se dali rozdělit do tří hlavních skupin: hlavy na dlouhých krcích, poloviční postavy a plné postavy, stojící nebo sedící.
Sochy jsou vyřezávané s velkou jednoduchostí a současně vykazují vysoký stupeň sofistikovanosti při koordinaci oblých tvarů. Krk je často velmi masivní a válcovitý. Paže mají různé polohy: ruce sepnuté před tělem (někdy drží předmět); drží se před hrudníkem nebo ho objímá; ruce spočívající na kolenou sedící postavy. Pupek je často přehnaný do válcové formy. Nohy jsou krátké, zakrslé. Obvykle je klenuté, široké čelo a obočí často tvoří oblouky s nosem. Oči jsou často vyrobeny z kovových kroužků.
S bieri se konzultovalo, když měla vesnice změnit polohu, když byla vysazena nová plodina, během palaveru (z portugalského ‚palavra‘ – vesnické shromáždění a dlouhá diskuze) nebo před lovem, rybolovem nebo válkou. Ale jakmile se oddělil od relikviáře na hrudi, tvarovaný objekt by ztratil svou posvátnou hodnotu a mohl být zničen.
Členové komunity neustále navštěvují postavy a otírají je olejem, aby si udrželi své ochranné schopnosti.
Tříhlavé a vícehlavé sochy Fang
Černá socha z těžkého dřeva s košíčkovými relikviáři zobrazuje tříhlavou postavu, ztělesňující předky. Zavalité a svalnaté končetiny jsou provázány a propleteny proutím. Oči jsou vytvořeny z mědi, což evokuje užívání halucinogenních rostlin spojených s kultem bieri.
Koše (relikviáře) obsahující ostatky slavných předků. Jejich lebky nadevše…, a ty byly do těchto košů uloženy nejstarším mužem ve vesnici – esou.
Ostatky předky byly taktéž velmi těsně spjaty se společností a během volného času (mimo rituály) byly sochy vyjmuty z krabic, aby se znovu zjevily.
Lidé známí jako Fang nebo Pahouinové, jsou popisováni jako dobyvatelští válečníci. Mezi 18. a počátkem dvacátého století zaplavovali postupnými výpady od vesnice k vesnici celý region mezi Sanaga v Kamerunu a Ogooué v Gabonu. Poté v takových urnách, často v tmavém a zakouřeném koutě chýše, vzácně vkládali i hlavy do svých košů soch Byeri. Každodenní život kmene Fang měl vytýčené priority: udržování sociální identity, přežít v nepřátelském přírodním prostředí a dialog se zesnulými, který je měl držet dál od živých.
Fang masky inspirovaly Piccasa
Fang používal masky ve svých tajných společenstvích. Masky ngil (gorily) nosili členové mužské společnosti při iniciaci nových členů a při pronásledování nepravých členů a pachatelů. Maskovaní a oblečeni do kostýmů z rafie (palmy) za účasti pomocníků, se po setmění zhmotnili ve vesnici, osvětlené pouze světlem z ohně. Masky Fang jsou natřeny bíle s černými rysy obličeje. Jsou typicky velké protáhlé a pokryté kaolinem. S obličejem, který byl obvykle ve tvaru srdce s dlouhým, jemným nosem. Zjevně to bylo spojeno s mrtvými a předky, protože bílá je právě barva mrtvých předků.
Masky jsou tak famózní, že se jimi nechal inspirovat i Pablo Picasso u svého slavného díla ‚Avignonské slečny‘ (1907).
Masky Ngontang (Ngontanga)
Ojedinělá maska ve tvaru přilby Fang se čtyřmi tvářemi v tradiční podobě ve tvaru srdce. Tváře jsou namalovány bílou barvou, ale každá je od sebe trochu odlišná.
Maskám se říká se mu Ngontang (nebo Ngontanga). Původní a první evidovaná maska Ngontang se objevila mezi lidmi Fang jižního Kamerunu a Gabonu krátce před rokem 1920 a představuje ducha mrtvých. Maska byla použita k nalezení čarodějů – těch, kteří zneužívají duchovní síly – ale také tancovala při hostinách, pohřbech, oslavách narození a při příležitosti důležitého společného rozhodnutí. Při slavnosti Ngontang procházel tanečník zasvěcením, během kterého spolkl lék, aby získal lehké pohyby, promnul si tělo ochrannými lektvary, nosil talismany a neměl žádnou sexuální aktivitu.
Maska Ngontang symbolizuje ‚mladou bílou dívku‘. Doslova její překlad zní ‚mladá – bílá žena‘. Ngon – dívka. Ale není tím myšlena běloška, ale přirozeně, jak je uvedeno výše – bílá je barva mrtvých předků.
Další interpretace obličejových masek Fang – Ngontang se vztahuje ke 4 fázím lidského stavu: narození, život, nemoc a smrt.
Masky nemusí mít vždy čtyři tváře, ale jsou známé masky se dvěma či třemi obličeji. Dokonce i šesti tvářemi.