Eket – Nigerie
EKET
Eket je druhé největší město ve státě Akwa Ibom v Nigérii. Název také odkazuje na domorodé etnické skupiny regionu a na jejich jazyk, kterým hovoří – jazyk Benue (Kongo).
Eket národ, který žije v tomto regionu, patří do podskupiny lidí z Ibibia. Oba jazyky (kmenů Eket a Ibibia) jsou podobné, ale dostatečně odlišné, aby poskytly přesnou oblast, z níž mluvčí pochází.
Národ Ibibio byl velmi odolný vůči koloniálním invazím a až po skončení první světové války se Britům podařilo v tomto regionu získat silnou pozici.
V každé vesnici vládne skupina starších a hlavy početných rodin. Jejich rozhodnutí prosazují členové společnosti ekpo, kteří působí jako poslové předků. Společnost Ekpo vyžaduje, aby její iniciátoři sponzorovali hostiny pro město, které podporují vzhled přerozdělování bohatství poskytováním jídla a pití chudým. To ve skutečnosti umožňuje, aby se rozdíly v bohatství udržovaly v rovnováze. Členové Ekpo jsou při výkonu svých policejních povinností vždy maskovaní, a přestože je jejich totožnost téměř vždy známa, strach z odplaty od předků brání většině lidí v obviňování těch členů, kteří překračují jejich limity, a občas při dodržování rozdělování jídla páchají policejní brutalitu.
Společnost ekpo používá několik typů masek. Známe kulaté masky pro dožínky yam and yam, které se vyznačují tvarem měsíce nebo sestávají ze dvou disků překrývajících se nebo jednoho zakončeného antropomorfní hlavou.
Během dožínek tančili členové tajné společnosti Ekpo s těmito kulatými maskami, aby poděkovali za dobrou sklizeň, poděkovali svým předkům a matce Zemi. Spolu s chválením plodnosti Země si tyto taneční rituály připomínaly také důležité, zesnulé válečníky.
Společnost idiong je organizace věštců, kteří jsou často také členy společnosti Ekpo. Jejich oválné masky jsou velmi charakteristické, s očima propíchnutým ve tvaru půlměsíce a čelními pruhy ve tvaru prstenu. Tyto pásky připomínají koruny z palmového vlákna nebo kozí kůže, které obdržel každý nový zasvěcenec. Další sdružení, nazvané econg – po bohu války, používá při svých obřadech loutky. Společnost ogbom slaví Isong, bohyni Země, manželku boha nebes a zdroj plodnosti a plodnosti mezi lidmi, zvířaty a rostlinami. Ve velkých maškarách ogbomů tvořily vrcholy čelenek postavy vysoké až 80 centimetrů. Detailnější podrobnosti o kultu a ceremoniích ogbomů nejsou dobře známy.