Ambete – Gabon, Kongo
AMBETE – (MBETE, MBEDE, MBETI)
Ambete mají svůj původ původ z národa Kota žijící v Konžské republice poblíž severní hranice Gabonu. S ohledem na měnící se umístění národů žijících v této oblasti je nemožné sledovat přesnou historii kultury Ambete. Některé etnologické a sociologické aspekty jejich života jsou relativně dobré a víme, že tajné společnosti byly četné a silné. Ambete nemají žádné centralizované politická organizace; praktikují uctívání předků. Předpokládá se, že posledně jmenované souvisí s kultem předků – byly použity buď jako relikviáře, nebo umístěny vedle kostí předků v košíku. Hlavy a poprsí byly pravděpodobně umístěny na sloupech a umístěny před domem náčelníka.
Tváře soch Ambete ukazují výrazné čelo převislé nad dutým ustupujícím obličejem s obdélníkovými ústy a široce vyřezávané prvky, takže původní forma kmene stromu je stále viditelná. Paže jsou často připevněny k tělu a ruce a nohy stěží rozeznatelné. Ramena jsou vystrčena dopředu, paže mírně ohnuté. Účes často složený z vodorovných smyček je rozdělen středovým hřebenem. Ostatky mohly být umístěny uvnitř sochy. V tomto případě na zádech je vyhloubena dutina.
Předpokládá se, že socha sloužila jako strážce – měla nosit pozůstatky (kosti) lovců, kteří hráli důležitou roli v kmenovém životě. Jejich náboženství, bwiti, je založeno na moci duchů předků. Věřilo se, že malé kosti, jako jsou kosti prstů a kousky lebky, si udrží moc zemřelých předků. Zachováním těchto relikvií by síla zesnulého předka poskytla ochrana a požehnání pro členy rodiny pečující o ostatky.
Černá barva je v souvislosti se smrtí, pohřbem a smutkem. Rodová linie je charakterizována jako bílá a nejvíce se projevuje v obřadech souvisejících s viděním a zvýšeným vědomím, jako je zasvěcení. Červená byla někdy otírána na tělech zemřelých a aplikována na jejich na sochy.
Obdobná socha byla prodána na aukci v roce 2001 za neuvěřitelných 1.851.000 USD ve Worcester African Cultural Center (WACC).
Ambete, příbuzní Koty, udržují výrazný kult předků, podobný ostatním důležitým kmenům v Gabonu jako Fang, Kota, Mahongwe atd. Ve všech těchto etnických skupinách jsou tělesné pozůstatky po zesnulých předcích (lebky, některé kosti a vzpomínkové předměty) většinou významných zakladatelů a náčelníků kmenů ve speciálních relikviářích (nádobách, koších, či dutinách samotných těl soch …) a rituálně uctívány jako jakýsi ‚druhý pohřeb‘.
Ambete mají pro tyto účely dvě formy takových soch:
1: Středně velké plné postavy ze dřeva s malými hlavami, dlouhými těly a krátkými ohnutými koleny. Dlouhá, kulatá těla mají na zadní straně těla dutinu, kde se právě umísťují relikviární kosti.
2: Pak vyrábí mnohem větší sochy. Postavy jsou celé duté, paže a nohy již duté nejsou. Tato velká sochy měla nahoře otvor, kde se vložila lebka a kosti pozůstalých a opět bal proveden speciální rituál a zasvěcení. Taková socha byla potom zapečetěna, vyřezána velká hlava ze stejného kusu dřeva jako figurína strážce a připevněna dřevěnými kolíky k trupu. Žel tento typ sochy je velmi vzácný a není v žádném světovém muzeu. Netušíme zda vůbec existuje v některých soukromých sbírkách.