Žítkovské bohyně
Žítkovské bohyně a jejich tajuplný osud aneb jak to bylo doopravdy?
A právě tady, vysoko v kopcích Bílých Karpat žily v minulosti ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Obzvláště část Černé (Čjerné) je odedávna místními ženami proslulá. Říkalo se jim bohyně a jejich umění nazývali lidé bohyňováním. Jejich umění se zakládá na hlubokém křesťanském přesvědčení a za ‚božstvo‘ se samy rozhodně nepovažovali. Označení bohyně berou jako hanlivé. Traduje se o nich, že dokáží nejen léčit pomocí léčivých bylin, ale také najít ztracené či ukradené věci nebo dobře poradit v partnerských problémech. Vyhledávány byly rovněž pro ochranu před uřknutím, na což se v minulých dobách hojně věřilo.
Díky svým schopnostem byly v minulosti velmi často pronásledovány a pranýřovány nejen církevními hodnostáři, ale také vzdělanci a lékaři. Dokonce jsou známy i případy, kdy se vlastní děti zřekly matky – vědmy (bohyně), aby neohrozily svoji profesní kariéru. Na druhou stranu díky snaze vymýtit tyto praktiky je v různých spisech zachováno mnoho informací o této činnosti.
Jak daleko sahá historie bohování v osadě Žítková nelze s určitostí říct. Oblast byla osídlena až poměrně nedávno, někdy na počátku 18. století. Nicméně lidové léčitelství mělo v okolí podstatně delší tradici. Jelikož lékař byl daleko a chudí vesničané si jeho péči nemohli dovolit, spoléhali právě na různé kořenářky, vědmy či právě na žítkovské bohyně. Po kopcích roztroušené samoty na Kopanicích obývalo hned několik takových žen. Známá jsou například jména Belohlavá či Pagáčena a její dcera zvaná Fuksena.
Léčitelské schopnosti bohyň ze Žítkové byly vyhlášeny široko daleko. Hojně je navštěvovali lidé chudí i bohatí z okolí, ale také z celé Moravy, Čech, Slovenska nebo dokonce z Vídně. A pro radu k nim chodívaly i ostatní léčitelky a kořenářky z okolí ve chvíli, kdy už si samy nevěděly rady. Ti všichni se vydávali za bohyněmi do jejich příbytků vysoko ve strmých strání Bílých Karpat, kde v ústraní ženy žily.
Žítkovské bohyně léčily za pomoci andělů: Podvod nebo šikovnost?
Jejich bohování spočívalo ve schopnosti léčit nejrůznější neduhy pomocí léčivých bylin a zaříkání. Prý uměly dokonce čarovat, dívat se do budoucnosti a věštit. Díky tomu také mohly radit a pomáhat ostatním při nejrůznějších problémech a trápeních všeho druhu.
Aby k nim lidé žádající pomoc trefili, ale také aby se předem o příchozím něco dozvěděly, využívaly žítkovské bohyně mladé dívky a děti, takzvané anděly. Čekali ve Starém Hrozenkově na zákazníka, ujímali se jej a odváděli k bohyni. Cestou se obratně, ale přitom nenápadně vyptávali na jeho život i potíže, se kterými za vědmou míří. Od bohyně k tomu byli dobře proškoleni a instruováni. Andělé tak zjistili, co potřebovali, navedli klienta na správnou cestu k bohyni oklikou a sami přitom kratší cestou doběhli informovat bohyni.
Bohyně tak byla na zákazníka připravená ještě předtím, než se u ní objevil. Zároveň si díky tomu, co o něm věděla, získala jeho důvěru. Právě ta spolu s vírou v nadpřirozené schopnosti bohyně byly nezbytné k tomu, aby se zákazník bohyni otevřel, byl upřímný a také věřil v to, že mu bohyně skutečně může pomoci.
Bohyně si mnohé vytrpěly za nacistické i komunistické éry
Žítkovské bohyně se vyznaly v bylinkaření a dokázaly umně využívat léčivé účinky všech bylin. V mnoha případech také zvládly zastoupit lékaře, uměly napravovat zlomeniny či vykloubeniny a další úrazy. Stejně tak ovládaly dovednosti porodních bab.
Kromě toho je lidé vyhledávali, aby vyhledaly zloděje, pomohly k získání majetku či lásky. Žítkovské bohyně k bohování využívaly lití vosku spolu se zaříkáváním. Na základě toho dokázaly předpovědět budoucnost i najít řešení nejrůznějších problémů. Vařily lektvary z bylin i speciálně upravené koláčky s léčivou mocí.
Své umění dobře strážily a předávaly z generace na generaci. Do tajů léčení a věštění obvykle zasvětily prvorozenou dceru, pokud pro to měla vlohy. Díky svým schopnostem vzbuzovaly žítkovské bohyně posvátnou úctu i strach. Zatímco jedni je vyhledávali a spoléhali na jejich pomoc i rady, jiní se snažili tuto lidovou tradici vymýtit. Mezi nepřáteli vědem a léčitelek byli zejména církevní hodnostáři.
Inkvizice a obávané čarodějnické procesy se sice chudé a zapomenuté oblasti Moravských Kopanic vyhnuly, přesto byly místní bohyně trnem v očích některých místních duchovních, například hrozenkovskému knězi Josefu Hoferovi. Na tamní farnosti působil od roku 1910 a žítkovské bohyně se snažil všemožně očernit. Vyčítal jim, že zneužívají důvěry ubohých a bezmocných lidí. Avšak možná právě díky těmto snahám vymýtit praktiky žítkovských bohyň se o nich zachovalo poměrně dost informací v různých spisech.
Konec bohyní na Žítkové: Poslední žítkovskou bohyní byla Irma Gabrhelová
Ještě větším nepřítelem tradice lidového léčitelství a bohování byla pozdější komunistická éra. V té době bylo postihováno v podstatě vše, co vybočovalo z řady a bylo jiné, navíc těžko uchopitelné a ovladatelné. Žítkovské bohyně se mohly zdát také jako nástroj katolických kněží k ovládání věřících.
Druhá polovina 20. století byla rovněž ve znamení šíření vzdělanosti a vědeckých poznatků. Postupně se upouštělo od tradicí a lidová magie pomalu, ale jistě zanikala. Poslední bohyní z osady Žítková byla Irma Gabrhelová, spolu se kterou však v roce 2001 odešlo z našeho světa i tajemství magie zdejších žen. Nyní už jsou žítkovské bohyně pouze ve vzpomínkách lidí, jejich příběh však nadále žije i díky různým knižním, divadelním i filmovým zpracováním tohoto tématu.
Příběh o poslední generaci této tajemné legendy sepsala Kateřina Tučková ve své knize Žítkovské bohyně, jež vyšla v březnu 2012. Jde o tajuplný příběh, který je však pouze inspirovaný životem takzvaných bohyní, nejde o historická fakta.
Mnohem blíž realitě je kniha „Žítkovské bohyně. Lidové magie na Moravských Kopanicích“, která staví na poznatcích terénního výzkumu mezi posledními žijícími bohyněmi z 90. let minulého století. Autorkou knihy je Dagmar Dobšovicová Pintířová. Známá je také kniha Žítkovské čarování od Jiřího Jilíka, který se setkal s jednou ze žítkovských bohyní.
Muzeum žítkovských bohyň
Procházka po Žítkové a okolí trvá asi dvě hodiny a zastavíte se na několika místech. Navštívit můžete dokonce i dům, kde bydlela poslední z bohyň, Irma Gabrhelová. Současní majitelé jej nechali zrekonstruovat do podoby z dob, kdy do něj chodili lidé prosící bohyni o pomoc.
Zdroj a foto: https://www.chalupazitkova.cz/muzeum/, Petr Mizera