Lokalita a kam na výlety
Dnešní vesnice Žítková bývala osadou v hornaté, nehostinné a drsné oblasti Moravských Kopanic. Tento kraj se nachází daleko v kopcích Bílých Karpat v samém koutu Moravského Slovácka na pomezí Moravy a Slovenska. Kromě Žítkové se na Kopanicích nachází také obce Vyškovec, Starý Hrozenkov, Lopeník a Vápenice.
Kraj to vždycky býval chudý, neúrodný a drsný. Všude, kam jen oko dohlédlo, byly samé hluboké lesy, pak rozlehlé pastviny a dál už jen nehostinné hřebeny hor. A sem tam se v krajině vynořila osamělá prostá chalupa. Stavení a samoty zde byla roztroušené po stráních.
Lidé zde žili poměrně zaostalým způsobem života. A byli stejně drsní jako zdejší krajina. Půda zde byla kamenitá a neúrodná, udržely se v ní jen ty nejodolnější plodiny jako žito či brambory. Úroda byla skrovná, práce i peněz málo. Na druhou stranu zde místní žili v naprostém souladu s přírodou a uměli využívat všechny její zdroje tak, aby přežili.
Kam na výlety?
Krajem žítkovských bohyň vede jen málo značených cest. Nahrazují je však naučné stezky, například ta pojmenovaná Okolo Hrozenkova, která vede z Žítkové k domu paní Gabrhelové a obloukem se stáčí do Starého Hrozenkova. V létě se tu můžete zastavit na koupališti a pak pokračovat dál po naučné stezce do Vyškovce s nádhernými výhledy do okolí. Pokud se budete držet naučné stezky, vrátíte se přes Vápenice zpět do Starého Hrozenkova. Můžete se ale vydat po silnici a zároveň červené turistické značce dál k lyžařskému areálu Mikulčin vrch a odtud po zelené značce k rozhledně na Velkém Lopeníku. U ní stojí turistický přístřešek a nedaleko v lese je pramen s pitnou vodou, shora je pěkný výhled nejen na Kopanice, ale i na Velkou Javořinu, celé pásmo Bílých Karpat a do širokého okolí. Magickou krajinu, která kdysi patřila slavným bohyním, odtud uvidíte jako na dlani.
Naučnou stezku je možné absolvovat po celý rok, kdy je možné vnímat krajinu a charakteristické osídlení, avšak nejvhodnější je období května a června, kdy kvete většina zajímavých druhů rostlin, zejména orchideovitých.
Místa k zastavení:
- Starý Hrozenkov – historie obce, Kopaničářké slavnosti
- Hrozenkovský lom – geologie , obojživelníci, rostliny lomů Bilých Karpat
- Pestrost krajiny – vliv člověka na bohatství přírody
- Žítková – kopaničářská obec
- Horenka Chabová – panorama Bilých Karpat, lidová písnička
- Lokov – lesy a co v nich roste
- Lom Lokov – pěnovcové prameniště, rostliny a živočichové v jeho okolí
- Pod Žítkovským vrchem – pestrost života v přírodní rezervaci
- Potoky – život ve vodě a pod vodou, invazní rostliny
- Pitínské paseky – Kaple Panny Marie Kopanické, ptáci
- Lišejníky a houby – néně známé poklady Kopanic
- Přírodní rezervace Hutě – nejcennější rezervace na trase stezky, vzácné druhy
- První škola na Kopanicích – jak se učilo na Kopanicích
- Architektura na Žítkové – tradiční obydlí Kopaničářů
Délka naučné stezky : základní okruh 11,6 km, odbočka na Lokov 4,7 km, odbočka na Hutě 14,1 km. Celková délka při absolvování obou odboček je 23,1 km. Je rovněž možné zvolit trasu Starý Hrozenkov – Žítková – Lokov – Bojkovice o celkovéí délce 13,5 km.
Obtížnost : Střední – stezka je vhodná pro pěší turisty, je vedena po lesních a polních cestách . Převýšení základního okruhu je 410 m, odbočky na Lokov 110 m, odbočky Hutě 50 m.
Vhodnost pro cykloturisty: Stezka je navrhovaná pro pěší turisty, je možno i absolvovat ji i na horských nebo trekingových kolech.
Dopravní spojení : Do Starého Hrozenkova autobusem z Uherského Brodu, do Bojkovic vlakem ( trať č. 341 S taré Město – Vlarský průsmyk) a odtud autobusem na Žítkovou.
Turistika a vzdálenější místa na výlety:
- Zámek v Bojkovicích Nový Světlov
- Trenčianský hrad v Trenčíně
- Aquapark Delfín v Uherském Brodě
- Rozhledna Velký Lopeník
- Lyžařské sjezdovky Lopata a Mišačka
- Přehrada Bojkovice
- Koupaliště a přírodní nádrž Starý Hrozenkov
- Koupaliště Štítná nad Vláří
- Súčanský hrad
- Paintball Dolná Súča
- Lázně Luhačovice
- Zřícenina hradu Brumov
Kam na jídlo?
- přímo na žítkovském ‚náměstí‘ Restaurace Ralf’s – skvělá kuchyně, výběr vín
- srub Drietomica – domací slovesnká jídla jako haluška, strapačky, gazdovský talíř…
Zde malá ukázka nářečí z knihy ‚O kopanickej reči‘:
Reta, Ludzja, reta (reta = pomoc)
Išli raz chlapci na Rovně na fotbál, Na prjékope sedzeli cetka a bedákali:
„Reta, ludzja, reta!“ Chlapci k nim prišli a pítajů sa: „Teti, čo sa vám stalo?“ „Ále, němá mí gdo otvóric pivo.“ Tož jéj ho otvorili a cetka im povedá: „Vjece čo chlapci, otvorce mi ešče jedno, čo keby duho nigdo něšól…“
Moravské Slovácko, kam Kopanice patří, je oblast bohatá na kroje
Kopanický kroj, se řadí mezi ty jedny z nejkrásnějších. Na kopanicách nenajdete dva stejné kroje. Kopanická výšivka je jako u mnohých dalších výšivek prostě unikátní, jen velmi těžce byste stejnou hledali někde jinde.
Hrozenské šaty jsou bohatě zdobeny vyšívanými vzory, které existují v různých variacích. I jednotlivé části lidového oděvu existují v různých provedeních a variantách. Každý kopaničárský kroj je prakticky originálem.
Předci přisuzovali magický význam kopanickému ornamentu. V knize Hrozenské šaty, se dočtete vysvětlení i to, co znamenají slova jako například vyšívají kurje ritky, recjazka nebo žabje očka. Kopanická výšivka se liší od jiných. Jen velmi těžce se hledá taková variabilita, tolik vzorů. Když ve Starém Hrozenkově potkáte lidi v krojích, tak nenajdete dva stejné. Naši předci se prostě nechali inspirovat věcmi kolem sebe. Jsou v nich vyšity představy lidí, kteří žili izolovaně, modní trendy k nim doléhaly jen velmi omezeně.
Podrobný popis kopanického kroje: https://www.folklornamapa.sk/p/moravske-kopanice-ludovy-odev/